Wstawienie okna dachowego  – pozwolenie czy zgłoszenie 2020?

Wstawienie okna dachowego  – pozwolenie czy zgłoszenie 2020?

Montaż okien dachowych to przedsięwzięcie, wymagające dopełnienia pewnych formalności. Wstawienie okna dachowego wiąże się z dokonaniem lub uzyskaniem określonych praw i czynności, do których zaliczamy pozwolenie  lub zgłoszenie. Warto zaznaczyć, że w 2020 roku wprowadzono nowelizację, modyfikującą obowiązki w procesie montażu okien dachowych.

Zobacz okna dachowe!

Montaż okien dachowych regulują przepisy Prawa budowlanego (pixabay).

Prace budowlane a kwestie formalne

Poważniejsze prace budowlane wymagają pozwolenia. Wyjątkiem jest remont lub inne zabiegi konserwacyjne,  które nie ingerują w konstrukcję dachu lub budynku.

Sprawdź narzędzia dekarskie!

Remont czy przebudowa?

W celu określenia zabiegów, wymagających podjęcia konkretnych czynności prawnych, warto poznać różnicę między remontem a przebudową. Z remontem najczęściej wiążą się drobne prace budowlane, które nie mają wpływu na konstrukcję dachu oraz budynku.

Przebudową nazywamy wszelkie prace i czynności, które ingerują w parametry techniczne oraz budowę dachu.

Wstawienie okna dachowego w 2020 roku  — pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgodnie z artykułem 29 i 30 ustawy Prawa Budowlanego z 2020 roku, wstawienie okna dachowego uznawane jest jako przebudowa z powodu ingerencji w konstrukcję dachu, co wiąże się z uzyskaniem pozwolenia w urzędzie.

Według wyżej wymienionej nowelizacji, do procesu przebudowy wliczają się również czynności związane z poszerzaniem otworów okiennych oraz zamianą poddasza nieużytkowego na użytkowe, w tym zabiegi związane z podniesieniem lub obniżeniem dachu.

Co w przypadku wymiany okien dachowych? Wstawienie okna dachowego w istniejący otwór zalicza się jako remont i nie wymaga zgłoszenia oraz pozwolenia. Ważne, by wymiana ta nie wpływała w parametry ramy okiennej.

Zobacz młotek blacharski!

Działaj sprawnie i legalnie!

Wszelkie prace przygotowawcze i montażowe na terenie posesji wymagają znajomości przepisów Prawa Budowlanego. Dlatego śledź aktualne rozporządzenia i działaj legalnie!

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.