Wstawienie okna dachowego – pozwolenie czy zgłoszenie 2020?
Montaż okien dachowych to przedsięwzięcie, wymagające dopełnienia pewnych formalności. Wstawienie okna dachowego wiąże się z dokonaniem lub uzyskaniem określonych praw i czynności, do których zaliczamy pozwolenie lub zgłoszenie. Warto zaznaczyć, że w 2020 roku wprowadzono nowelizację, modyfikującą obowiązki w procesie montażu okien dachowych.
Prace budowlane a kwestie formalne
Poważniejsze prace budowlane wymagają pozwolenia. Wyjątkiem jest remont lub inne zabiegi konserwacyjne, które nie ingerują w konstrukcję dachu lub budynku.
Remont czy przebudowa?
W celu określenia zabiegów, wymagających podjęcia konkretnych czynności prawnych, warto poznać różnicę między remontem a przebudową. Z remontem najczęściej wiążą się drobne prace budowlane, które nie mają wpływu na konstrukcję dachu oraz budynku.
Przebudową nazywamy wszelkie prace i czynności, które ingerują w parametry techniczne oraz budowę dachu.
Wstawienie okna dachowego w 2020 roku — pozwolenie czy zgłoszenie?
Zgodnie z artykułem 29 i 30 ustawy Prawa Budowlanego z 2020 roku, wstawienie okna dachowego uznawane jest jako przebudowa z powodu ingerencji w konstrukcję dachu, co wiąże się z uzyskaniem pozwolenia w urzędzie.
Według wyżej wymienionej nowelizacji, do procesu przebudowy wliczają się również czynności związane z poszerzaniem otworów okiennych oraz zamianą poddasza nieużytkowego na użytkowe, w tym zabiegi związane z podniesieniem lub obniżeniem dachu.
Co w przypadku wymiany okien dachowych? Wstawienie okna dachowego w istniejący otwór zalicza się jako remont i nie wymaga zgłoszenia oraz pozwolenia. Ważne, by wymiana ta nie wpływała w parametry ramy okiennej.
Działaj sprawnie i legalnie!
Wszelkie prace przygotowawcze i montażowe na terenie posesji wymagają znajomości przepisów Prawa Budowlanego. Dlatego śledź aktualne rozporządzenia i działaj legalnie!
Zostaw komentarz