Wstawienie okna dachowego — pozwolenie czy zgłoszenie?

Wstawienie okna dachowego — pozwolenie czy zgłoszenie?

Okna dachowe to dobra inwestycja dla osób, które marzą o doświetlonych, odpowiednio wentylowanych poddaszach. W tym przypadku warto pamiętać o ważnych formalnościach i przepisach prawnych. Chcesz zamontować okno dachowe, jednak nie wiesz, jakie formalności Cię obowiązują? W tym artykule krok po kroku wyjaśnimy prawną procedurę związaną ze wstawianiem okien dachowych. Zobacz!

Sprawdź okno dachowe Rooflite!

Jakie formalności należy spełnić, by zamontować okno dachowe? (Pixabay).

Wstawienie i wymiana okien dachowych a kwestie prawne

W przypadku montażu okien dachowych należy podjąć pewne kroki formalne takie jak zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia. Jednak wymogi te zależą od tego, w jakim stopniu ingerujemy w budynek, montując dane okno.

Wymiana okien dachowych a zgłoszenie

Niekiedy montaż okien dachowych jest traktowany jako remont. Wówczas nie musisz starać się o pozwolenie. Wszystkie, formalne procedury ograniczają się jedynie do zgłoszenia robót budowlanych w odpowiedniej instytucji (urząd, starostwo powiatowe). Dzieje się tak, gdy planujesz wymienić okno o analogicznym rozmiarze. Proces ten jest traktowany jako remont i nie wymaga ingerencji w konstrukcję dachu.

Zobacz okno dachowe RoofLITE 55×78 + kołnierz Ug=1,0

Okno dachowe RoofLITE 55×78 + kołnierz Ug=1,0 (budujemy. eu).

Zgłoszenia powinny dokonać również osoby, które pragną wymienić okna w budynkach, których powierzchnia wynosi ponad 35 m2.

Kiedy konieczne jest pozwolenie?

Jeśli chcemy wymienić okno na większe lub mniejsze, wówczas należy uzyskać pozwolenie na budowę. Analogiczna sytuacja pojawia się w przypadku zmiany przeznaczenia okien.

Pozwolenie jest konieczne również wtedy, gdy montaż okien dachowych wiąże się z podniesieniem lub obniżeniem budynku oraz jeżeli dany budynek jest budowany od podstaw lub wpisany do rejestru zabytków.

Pozwolenie i zgłoszenie – kroki

Zgłoszenie robót budowlanych oraz uzyskanie pozwolenia to formalności, które następują etapami. Poniżej przedstawiamy kroki, jakie należy podjąć w celu pomyślnego zrealizowania wyżej wymienionych procedur.

Zgłoszenie

  • Udaj się z odpowiednimi dokumentami do Urzędu Miasta lub starostwa powiatowego.
  • Wstrzymaj się z wykonywaniem robót w przeciągu 21 dni od daty zgłoszenia. W tym okresie urząd ma czas na stwierdzenie zastrzeżeń.
  • Po upływie 21 dni rozpocznij prace budowlane, jednak nie później niż po upływie 3 lat od daty zgłoszenia.

Pozwolenie na budowę

W przypadku uzyskania pozwolenia na budowę, czas rozpatrywania wniosku przez organ wynosi 2 miesiące (65 dni).

Sprawdź materiały budowlane!

Nieznajomość prawa szkodzi

Montaż okien dachowych wymaga dopełnienia niezbędnych formalności takich jak zgłoszenie lub pozwolenie. Znajomość przepisów Prawa Budowlanego umożliwi Ci uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji oraz pomyślne zakończenie projektu montażu bądź wymiany okna dachowego. Dlatego zapoznaj się z wyżej wymienionymi wskazówkami i działaj zgodnie z prawem!

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.