Ściana kolankowa na poddaszu – czy warto ją podnosić wyżej?

Ściana kolankowa na poddaszu – czy warto ją podnosić wyżej?

Ściana kolankowa stanowi oparcie dla dachu. Wysokość ścianki wpływa na funkcjonalność pomieszczenia, dlatego wielu właścicieli budynków mieszkalnych rozważa opcję jej podniesienia. Zastanawiasz się, jak zaprojektować ściankę kolankową na poddaszu? W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo dobrać jej wysokość. Dzięki temu zapewnisz stabilność swojego dachu i budynku. Sprawdź!

Ściana dachowa stanowi oparcie dla dachu (pixabay).

Ściana kolankowa – jakie pełni funkcje?

Ściana kolankowa to rodzaj ściany nośnej, przenoszącej obciążenia z dachu na strop. Usytuowana w okolicach najwyższego stropu budynku, umożliwia podniesieniu dachu oraz zwiększenie przestrzeni pomieszczenia znajdującego się na poddaszu.

Chcesz zapewnić bezpieczne wejście na dach? Sprawdź wyłazy dachowe!

Ściana kolankowa a wysokość

Istnieje kilka czynników, wpływających na wysokość ściany kolankowej. Poniżej zamieszczamy kilka z nich.

  • Kąt nachylenia dachu–im wyższy kąt nachylenia dachu, tym niższa ściana.
  • Rodzaj pomieszczenia na poddaszu–wyższa ściana kolankowa to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń użytkowych (sypialnia – powyżej 90 cm, łazienka – 90-100 cm, gabinet i kuchnia – powyżej 100 cm).
  • Plan zagospodarowania przestrzennego –wysokość ściany kolankowej wpływa na wysokość domu. Wyżej wymienione parametry określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Planujesz prace konserwacyjne dachu? Zobacz narzędzia dekarskie!

Ściana kolankowa – czy warto ją podnieść?

Podniesienie ściany kolankowej to dobre rozwiązanie dla pomieszczeń użytkowych, w których pragniemy odpowiednio wygospodarować przestrzeń. Dodatkowo tego typu inwestycja umożliwia podwyższenie sufitu, dzięki czemu możesz swobodnie poruszać się w swoim wnętrzu. Podwyższenie ściany kolankowej wiąże się z brakiem możliwości montażu dodatkowych przedścianek.

Jednak warto pamiętać, że tego typu inwestycja to poważna ingerencja w konstrukcję dachu. Dodatkowo zabieg związany z podniesieniem ścianki kolankowej może utrudniać montaż okien połaciowych oraz wiąże się z wysokimi kosztami zużycia energii.

Ściana kolankowa – sposób na urządzenie wnętrza

Podniesienie ściany kolankowej to dobre rozwiązanie dla osób, które pragną urządzić swoje wnętrze na poddaszu. Jednak zanim zdecydujesz się na taką inwestycję, pamiętaj o przemyśleniu strategii i określeniu parametrów, pozwalających na podniesienie ściany.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.