nowoczesny dach wybierz rynny z pvc 1024x575 1

Rynny fi 150 czy fi 125 – którą wybrać średnicę?

Rynny fi 150 czy fi 125 – którą wybrać średnicę?

Przy wyborze rynien kierujemy się różnymi aspektami takimi jak materiał, certyfikat jakości, kolor, itp. Jakkolwiek najważniejszym czynnikiem jest wielkość i kształt rynien, które warunkują prawidłowe i bezpieczne odprowadzanie wody opadowej. Nie wiesz, jak dobrać średnicę rynien? Zapoznaj się z niżej zamieszczonymi wskazówkami i wybierz odpowiedni model! Sprawdź!

Jaką średnicę powinny mieć rynny?(pixabay).

Jak dobrać rynnę do dachu?

Pierwszym, podstawowym etapem jest dopasowanie rynny do wielkości i powierzchni dachu. W procesie tym pomocne będzie określenie Efektywnej Powierzchni Dachu (EPD), na którą składa się długość dachu, wysokość połaci oraz odległość między narożnikiem a kalenicą.

Chcesz wybrać tanie okna dachowe? Zobacz ofertę!

Średnica rynny

Na rynku istnieją rynny o różnych rozmiarach. Rynny o wymiarach 125 mm oraz 150 mm są jednymi z najczęściej wybieranych produktów. Jednak zarówno średnica rynny, jak i rury spustowej zależy od dokładnej wielkości dachu. Poniżej przedstawiamy spis prawidłowych wymiarów rynien.

  • 100 mm – jeśli wielkość dachu wynosi poniżej 50m2,
  • 125 mm – jeśli wielkość dachu wynosi od 50 do 100 m2,
  • 150 mm – jeśli wielkość dachu wynosi powyżej 100 m2.

Interesują Cię akcesoria do okien dachowych? Sprawdź oferty!

Kształt rynien

Obok wymiarów, istotne znaczenie ma odpowiedni kształt rynien. Wyróżniamy dwa, najpopularniejsze kształty.

  • Rynny półokrągłe – model ten cechuje wysoka szczelność oraz odporność mechaniczna.
  • Rynny kwadratowe – charakteryzują się dużą głębokością, dzięki czemu należycie spełnią swoją funkcję nawet podczas intensywnych opadów deszczu.

Zastanawiasz się, jak zrobić moskitierę na okno dachowe? Nie trudź się! Wybierz odpowiednią moskitierę w odpowiedniej cenie!

Średnica ma znaczenie…

Dobór rynny o odpowiedniej średnicy pozwoli na bezpieczne odprowadzenie wody opadowej, dzięki czemu możesz zachować spokój podczas każdej ulewy. Odpowiadając na pytanie, którą średnicę wybrać, warto powołać się na rzeczywisty rozmiar dachu.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.