Okna dachowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie dla urządzonych, użytkowych poddaszy. Przytulny i doświetlony naturalnym światłem pokój na poddaszu to marzenie wielu domowników. Jednak mimo najnowszych technologii i rozwoju okien dachowych o coraz to nowsze funkcje i właściwości, możemy spotkać się ze skraplaniem wody na oknach dachowych. Dlaczego skrapla się woda na oknach dachowych i jak zwalczyć to zjawisko? Poniżej podajemy sposoby. Zobacz!
Sprawdź Lindab Denko – zamknięcie rynny!
Obejrzyj materiał video – Rooflite + PAA.
Woda się skrapla na oknach dachowych – co zrobić? Pixabay.
Dlaczego skrapla się woda na oknach dachowych?
Wiele osób uważa, że przyczyną skraplania się wody na oknach dachowych jest wadliwa stolarka okienna. Jednak przyczyna tkwi w temperaturze powietrza oraz wilgotności. Jeśli wnętrze nie jest regularnie wietrzone, wówczas następuje kondensacja pary wodnej, która ulega skropleniu. Krople wody powstają głównie w miejscach styku zimnego i ciepłego powietrza.
Reasumując, główną przyczyną skraplania pary wodnej w oknach dachowych jest niewłaściwa wentylacja otoczenia. Dlatego pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone nawet przy pomocy nawiewników.
Sprawdź Lindab czyszczak RT PVC!
Zobacz video – Rooflite + FTX!
Jak zwalczyć skraplanie wody na oknach dachowych?
W celu zredukowania zjawiska skraplania wody na oknach dachowych, warto zadbać o dostęp do świeżego powietrza. W tym przypadku warto zainwestować w nawiewniki do okien dachowych. Innym sposobem jest umieszczenie mechanicznych wyciągów w kratkach wentylacyjnych. Pod oknem należy zainstalować również grzejniki, które zminimalizują skraplanie wody na oknach dachowych.
Zobacz kolano wylewowe Lindab!
Obejrzyj film – Dakea KSF kołnierz do pokryć płaskich.
LINDAB Kolano Wylewowe UTK fi100 – budujemy.eu.
Koniec z kondensacją pary wodnej na poddaszu!
Skraplanie wody na oknach dachowych powstaje w wyniku wilgoci oraz styku zimnego i ciepłego powietrza. Dlatego należy dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń. Można to zrobić, stosując specjalne nawiewniki do okien dachowych oraz wyciągi mechaniczne, odpowiadające za wentylację otoczenia.
Zostaw komentarz