Kiedy nie powinno się montować okien dachowych?

Inwestycja w okna dachowe staje się częstym wyborem wśród właścicieli budynków jednorodzinnych. Okna dachowe nie tylko umilą pobyt na poddaszu, wprowadzając więcej naturalnego światła, ale i pełnią szereg innych, pożytecznych funkcji. Jednak istnieją przypadki, w których to montaż okien dachowych nie jest zalecany. Jakie to są sytuacje?

Sprawdź okno dachowe Dakea Better Safe PCV!

Obejrzyj materiał video – Daeka Flex KFB wyłaz dachowy

W jakich przypadkach montaż okna dachowego nie jest zalecany? Pixabay.

Kiedy warto zamontować okno dachowe?

Montaż okien dachowych można przeprowadzić w już istniejącym dachu lub włączyć w plan budowy domu. Najlepiej postawić na montaż w okresie wiosenno-letnim chociaż instalacja przy niższych temperaturach nie jest wykluczona. Jednak, aby proces ten przebiegł sprawnie i prawidłowo, warto pamiętać o ważnych zasadach. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

  • Inwestycja w kołnierz uszczelniający – ważny element, umożliwiający szczelne połączenie okna z dachem. Odpowiednie zamontowanie kołnierza przekłada się na szczelność i stabilność konstrukcji dachu.
  • Kąt nachylenia dachu – istotny element, decydujący o doborze rozmiaru okna. Im mniejszy kąt, tym większa powinna być wysokość okna.
  • Odpowiednie usytuowanie okna – właściwie zlokalizowane okno powinno być łatwo dostępne dla mieszkańców, wobec tego niezbędne jest wyznaczenie odległości okna od podłogi.
  • Izolacja okna – należy zadbać o system izolacji okna.

Zobacz okno dachowe Rooflite Trio PCV!

Obejrzyj video – okno dachowe Rooflite + Trio PVC plastikowe.

Kiedy nie montować okien dachowych?

Istnieją przypadki, w których instalacja okien dachowych nie jest wskazana. Poniżej zamieszczamy główne przeszkody.

  • Zbyt niska temperatura otoczenia – okna dachowe nie muszą być montowane latem, jednak warto zadbać, by temperatura nie była niższa niż 10 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, iż zimne powietrze niekorzystnie wpływa na piankę poliuretanową oraz przyczynia się do kruchości ram okiennych. W przypadku niskich temperatur, warto poczekać, aż pogoda ulegnie poprawie.
  • Słabe pokrycie dachowe – w przypadku słabej konstrukcji dachu, należy odpuścić montowanie okien dachowych, gdyż dodatkowy montaż może obciążyć więźbę dachową, co stanowi zagrożenie dla budynku oraz domowników.
  • Montowanie okna w istniejącym dachu – mimo, iż jest to rzecz możliwa do wypełnienia, to jednak pochłania znacznie więcej czasu i cierpliwości, gdyż instalacja okna w przypadku gotowego pokrycia dachowego jest bardziej skomplikowana. Dlatego najlepiej instalować okno podczas krycia dachu.
  • Nieodpowiedni kąt nachylenia dachu – istnieją okna dachowe przeznaczone do dachów o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Jednak jeśli kąt nachylenia nie mieści się w tym przedziale, warto wstrzymać się od prac montażowych lub poszukać okien typowych dla kąta nachylenia swojego dachu.

Zobacz Rooflite+ Okno dachowe Trio Pine.

Zobacz film – Dakea DUA Roleta zaciemniajaca instalacja

Rooflite+ Okno dachowe Trio Pine 78×140 M8A – budujemy.eu.

Nie zawsze jest możliwość…

Są sytuacje, w których należy poczekać z montażem okna lub całkowicie się wstrzymać. W tych przypadkach warto postawić na bezpieczeństwo.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.