Jak ograniczyć kondensację pary wodnej na oknach dachowych?

Zimą okna dachowe są podatne na zniszczenia ze względu na ekstremalne warunki pogodowe. Jednym z częstszych problemów jest kondensacja pary wodnej na szybach okien dachowych. W tym artykule podpowiadamy, jak ograniczyć to zjawisko. Zobacz!

Sprawdź okno trzyszybowe!

Jak ograniczyć kondensację pary wodnej na oknach dachowych?  (pixabay).

Co przyczynia się do parowania okien dachowych?

Kondensacji pary wodnej sprzyja poziom wilgotności w pomieszczeniu. Samo zjawisko spowodowane jest różnicą temperatur po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyby.

Okna dachowe znajdujące się w kuchni lub łazience na poddaszu są najczęściej podatne na parowanie. Kolejnym zjawiskiem przyczyniającym się do kondensacji pary wodnej jest stan budynku. Okno dachowe jest narażone na parowanie w świeżo odremontowanych mieszkaniach.

Parowanie wody na oknach dachowych jest spowodowane przez zjawiska atmosferyczne typu szron. Dlatego okna dachowe powinny być zabezpieczone dodatkowymi akcesoriami uszczelniającymi. Warto również zadbać o wybór okna zbudowanego z certyfikowanego, jakościowego materiału.

W trosce o zdrowie i otoczenie

Regularne parowanie okien dachowych może przyczynić się do powstania pleśni. Jest to niebezpieczne zjawisko zarówno dla mebli, całego otoczenia oraz  zdrowia. Dlatego należy skutecznie zapobiegać kondensacji pary wodnej.

Ogranicz kondensację pary wodnej w kilku, prostych krokach!

Pozostaje pytanie, jak zapobiec parowaniu okien dachowych? W tym przypadku warto pamiętać o systematycznym wietrzeniu wnętrza. Jednak częste otwieranie okien wiąże się z ucieczką ciepła i wychłodzeniem. Dlatego należy zainwestować w inne rozwiązania.

Nawiewnik Wywietrznik do okna DAKEA – oryginalny (budujemy.eu).

Innym, korzystnym rozwiązaniem jest system mikrowentylacji. Warto wyposażyć okna w klamkę z dwustopniowym uchyłem. Dzięki temu możesz liczyć na skuteczną wentylację bez konieczności otwierania okna.

Chroń swoje zdrowie i wnętrze!

Problem kondesacji pary wodnej to niekorzystne zjawisko zarówno dla zdrowia, jak i otoczenia. Dlatego warto wyposażyć okno w akcesoria i systemy, umożliwiające skuteczną wentylację. Wykorzystaj wyżej wymienione wskazówki i ciesz się swoimi oknami przez całą zimę!

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.