Jak ustalić wysokość montażu okna dachowego?

Jak ustalić wysokość montażu okna dachowego?

Prawidłowo przeprowadzony montaż okna dachowego wpływa na jego funkcjonalność. Istotna jest również wysokość, na jakiej jest montowane okno, gdyż to od niej zależy poziom oświetlenia. Określenie właściwej wysokości okna dachowego jest niezbędne dla bezpieczeństwa oraz wygody w otwieraniu i zamykaniu okna. Jak ustalić wysokość montażu okna dachowego?

Sprawdź wyłaz dachowy!

Na jakiej wysokości zamontować okno dachowe? (pixabay).

Montaż okna dachowego a przepisy

Istnieją jasno określone procedury prawne, które określają właściwy montaż okna dachowego, w tym wysokość, na jakiej należy zamontować okna. Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Infrastruktury, okno dachowe może być montowane na dwóch wysokościach.

Aby określić wysokość okna dachowego, warto zmierzyć położenie danego pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy prawidłowe parametry wysokości dolnej krawędzi okna.

  • 85 cm – jeśli pomieszczenie leży poniżej 25 m od podłoża,
  • Ponad 110 cm – jeśli pomieszczenie leży powyżej 25 m od podłoża.

Zobacz okno dwuszybowe Rooflite Solid Pine!

Jasno i komfortowo

Wysokość montażu okna dachowego wpływa na komfort użytkowania oraz oświetlenie poddasza. Im wyżej usytuowane okno, tym więcej naturalnego światła wpada do pomieszczenia.Prawidłowa wysokość górnej krawędzi przeszklenia powinna wynosić ponad 220 cm.

Kolejnym czynnikiem jest komfort użytkowania. Wiele osób ma problem z sięgnięciem po klamkę podczas otwierania lub zamykania okna. Powodem może być niewłaściwa wysokość okna.

W celu zapewnienia wygodnej i szybkiej obsługi okna warto dopasować wysokość do jego klamki. Wyróżniamy kilka sposobów otwierania okna. Najwięcej okien posiada dolną klamkę, bądź górny uchwyt.

Jeśli posiadasz okno z górnym uchwytem, pamiętaj, by dolna krawędź ościeżnicy okna znajdowała się na wysokości poniżej 130 cm. Dla okien z dolną klamką dolna część ościeżnicy powinna być zlokalizowana na wysokości powyżej 130 cm.

Zobacz klamkę DAKEA!

Klamka Dakea na drewniane okno dachowe DAKEA (budujemy.eu).

Proste jak drut! Określenie wysokości montażu okna dachowego nie musi być skomplikowane. Wystarczy, że zapoznasz się z aktualnymi przepisami oraz określisz położenie pomieszczenia, w tym wysokość okna od podłogi. To proste!

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.