Ilosc i rozmiar okien ma znaczenie

Ile okien zainstalować i w jakim rozmiarze?

Ile okien zainstalować i w jakim rozmiarze?

Coraz więcej osób inwestuje w poddasze użytkowe. W tym przypadku warto postawić na okna dachowe, które doświetlą pomieszczenie, tworząc przyjemny, letni klimat. Należy pamiętać, że montaż okien dachowych to przedsięwzięcie, które powinno być dokładnie przemyślane, gdyż okna te będą nam służyć przez lata.

Ilość i rozmieszczenie okien dachowych wpływa na poziom oświetlenia i wentylację wnętrza. Dlatego podpowiadamy, ile okien dachowych zainstalować i jak dobrać odpowiedni rozmiar okna.

Sprawdź okno dachowe GOOD!

Ilość i rozmiar okien ma znaczenie (pixabay).

Okna dachowe – więcej naturalnego światła

Okno dachowe przepuszcza nawet o 1,8  razy więcej dziennego światła niż zwykłe okno. Tego typu okna mogą być rozmieszczone pionowo lub poziomo. Oświetlone i ożywione poddasze to marzenie niejednego domownika. Naturalne światło to dobre rozwiązanie dla osób pracujących przy komputerze, narażonych na szkodliwe refleksy.

Ile okien dachowych?

Parametry okien dachowych określone są w wysokościach i szerokościach. Dwa, najpopularniejsze wymiary okien to 78 x 140 cm, gdzie szerokość to 78, a wysokość 140 cm oraz 78 x 118 cm. Osoby, które pragną odpowiednio doświetlić pomieszczenie, często wybierają duże okna dachowe.

Jednak chcąc dopasować rozmiar i ilość okien dachowych, warto wziąć pod uwagę regułę, zgodnie z którą 1 m2 przeszklenia naświetla 8 m2 podłogi. W tym przypadku warto ustalić, ile metrów kwadratowych ma pomieszczenie, w którym chcemy zamontować okno.

Jednak duże okno dachowe nie zawsze dostarczy nam oczekiwanej ilości naturalnego światła. W tym przypadku warto postawić na więcej, mniejszych okien zlokalizowanych w różnych miejscach dachu. Jest to skuteczniejsze rozwiązanie niż inwestycja w dwa, duże okna dachowe.

Sprawdź okno trzyszybowe!

2x Okno dachowe 3 szybowe PREMIUM 78×118+kołnierz (budujemy.eu).

Jak dobrać rozmiar okna dachowego?

Dobierając parametry okna dachowego, warto wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu – im mniejszy kąt, tym większa długość okna. Takie rozwiązanie umożliwi Ci wygodne korzystanie z okna.

Kolejnym, ważnym czynnikiem jest ustalenie szerokości. W tym przypadku warto dopasować szerokość do odległości między krokwiami. Dzięki temu nie musisz ingerować w konstrukcję dachu. Przyjmuje się, że szerokość okna powinna być o kilka cm mniejsza od odległości między krokwiami (min 2cm z każdej strony).

Dopasuj okno do swojego dachu!

Ilość i rozmiar okna wpływa na poziom oświetlenia poddasza, wygodę w obsłudze okna oraz widoczność. Dopasuj okno do swojego dachu i urządź swoje poddasze!

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.