Ilosc okien dachowych wplywa na stopien wpadajacego swiatla do wnetrza 1024x576 1

Ile okien dachowych na poddaszu?

Ile okien dachowych na poddaszu?

Okna dachowe stają się oraz bardziej popularną inwestycją ze względu na pełnione funkcje, w tym naturalne doświetlanie pomieszczenia latem. Jednak wiele osób zastanawia się,  jak wstawić okno dachowe. Kluczową kwestią jest nie sam sposób montażu, lecz ilość okien w pomieszczeniu. W tym artykule podpowiadamy, ile okien dachowych należy wstawić. Zobacz!

Sprawdź wyłazy dachowe!

Ilość okien dachowych wpływa na stopień wpadającego światła do wnętrza (pixabay).

Dlaczego warto zamontować okno dachowe na poddaszu?

Okno dachowe to doskonały sposób na dostarczenie pomieszczeniom naturalnego światła. Dlatego osoby, które posiadają poddasze użytkowe, powinny rozważyć wyżej wymienioną opcję ze względu na określoną w przepisach powierzchnię przeszklenia.

Zgodnie z aktualnymi regułami prawnymi, powierzchnia przeszklenia na poddaszu użytkowym powinna być równa 1/8 powierzchni podłogi oraz 1/10 w przypadku innych pomieszczeń.

Zobacz okno dachowe dwuszybowe!

Ile zamontować okien dachowych na poddaszu?

Dobierając ilość okien dachowych, warto odwołać się do przepisów prawnych, zgodnie z którymi 1 metr kwadratowy okna powinien prześwietlać 8 metrów kwadratowych podłogi. Im większa liczba okien, tym więcej światła wpada do pomieszczenia. Wiele osób rozważa montaż mniejszej ilości okien, lecz o większych rozmiarach. Jakkolwiek w przypadku poziomu oświetlenia, znacznie większe efekty daje montaż wielu okien o mniejszych wymiarach.

Planując rozmieszczenie i ilość okien, warto wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • lokalizacja budynku – położenie domu w stosunku do stron świata,
  • rozmiar połaci dachowej – równomierne osadzenie okien na dachu wpływa na oświetlenie.

Zobacz okno trzyszybowe!

Okno dachowe 3 szybowe PCV PREMIUM 78×98+kołnierz (budujemy.eu).

Rozmieszczenie okien dachowych

W celu zapewnienia właściwego oświetlenia we wnętrzu warto rozmieścić kilka okien w różnych miejscach. Okna zamontowane na poddaszach o małej powierzchni powinny znajdować się od strony południowej.

Im więcej, tym jaśniej!

Jeśli chcesz doświetlić swoje pomieszczenie, postaw na większą liczbę okien dachowych. Jednak ostatecznie, planując ilość i rozmieszczenie okien, warto odnieść się do procedur prawnych, dotyczących optymalnej powierzchni przeszklenia na metr kwadratowy pomieszczenia.

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.