Jak wietrzyć mieszkanie żeby nie było grzyba i pleśni?

Podczas codziennego użytkowania pomieszczeń często dochodzi do kondesacji pary wodnej powstałej w wyniku gotowania lub kąpieli. Dodatkowo brak świeżego powietrza przyczynia się do osadzenia na ścianach, meblach oraz oknach grzybów i pleśni. Dlatego w tym artykule opiszemy, jak wietrzyć mieszkanie, by zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni. Sprawdź!

Zobacz akcesoria do rolet!

Obejrzyj materiał video – okno dachowe Rooflite + Solid PVC!

Regularne wietrzenie wnętrza zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni – Pixabay.

Wilgoć w mieszkaniu – przyczyny

Chcąc powstrzymać rozwój pleśni i grzybów w mieszkaniu warto rozpoznać źródła jej powstawania. Poniżej wymieniamy przyczyny pleśni i grzybów.

  • Kondensacja pary wodnej na oknach – może być spowodowana nieregularnym wietrzeniem wnętrza lub nieodpowiednią izolacją okna.
  • Pomieszczenia podatne na działanie wilgoci – kuchnia lub łazienka są szczególnie narażone na działanie pary wodnej. Dlatego nieodpowiednia wentylacja w tego typu pomieszczeniach prowadzi do osadzenia pleśni na ścianach i meblach.

Zobacz kołnierz do pokryć płaskich KSF!

Sprawdź okno dachowe trzyszybowe PREMIUM!

Jak zabezpieczyć wnętrze przed działaniem wilgoci?

Poniżej przedstawiamy wskazówki, które mówią, jak właściwie wietrzyć wnętrze.

  • Wietrz wnętrze trzy razy dziennie – najlepiej, by pomieszczenie było wietrzone rano, po południu i wieczorem bądź przynajmniej rano i wieczorem.
  • Wyposażenie okien w specjalne nawiewniki – wiele osób zastanawia się, czy zainwestować w okno dachowe z nawiewnikiem czy bez. W celu prawidłowej wentylacji otoczenia warto zainwestować w okno z nawiewnikiem. Dzięki temu poddasze jest w mniejszym stopniu narażone na rozwój pleśni i grzybów.
  • Zadbaj o odpowiedni czas wietrzenia – wiosną i latem wnętrze powinno być wietrzone 10-15 minut, natomiast 5 minut zimą i jesienią.
  • Unikaj otwierania okien uchylnie na dłużej – w przypadku niskich temperatur na zewnątrz warto unikać pozostawiania okna w pozycji uchylonej na dłuższy czas. Taki stan może prowadzić do rozmieszczenia pary wodnej na ścianach i powstawania pleśni.
  • Zapewnij uszczelnienie okna – nie zapomnij o funkcji uszczelniania okien.

Sprawdź izolację przeciwwilgociową Velux BFX!

Obejrzyj materiał video – sklep budujemy.eu.

Izolacja przeciwwilgociowa VELUX BFX 1000 55×78 CK02 – budujemy.eu.

Prawidłowe wietrzenie to podstawa!

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w mieszkaniu pod postacią grzybów lub pleśni, warto zadbać o odpowiednie wietrzenie wnętrz. Przeciwdziałaj pleśni i zastosuj wyżej wymienione wskazówki w praktyce!

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.