Kondensacja w oknach dachowych, to proces który polega na skraplaniu się wody po zetknięciu ciepłego powietrza wewnątrz pomieszczenia z zimną szybą okna. Możemy zauważyć takie zjawisko na ramie czy szybie okna dachowego w momencie kiedy w pomieszczeniu wilgotność powietrza jest powyżej normy. Jak zapobiegać kondensacji oraz z jakie są powody powstawania tego problemu? Odpowiadamy w poniższym artykule!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Skąd bierze się kondensacja i do jakich problemów może doprowadzić?
- Jak zapobiegać kondensacji oraz powstawaniu pleśni?

Zwiększona wilgotność powietrza oraz nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia mogą doprowadzić do wielu poważnych problemów w naszym mieszkaniu.
SKĄD BIERZE SIĘ KONDENSACJA I DO JAKICH PROBLEMÓW MOŻE DOPROWADZIĆ?
Kondensacja zauważalna na oknach dachowych może być spowodowana wieloma czynnikami.
Jednym z nich jest zbyt wysoka wilgotność powietrza, która może wynikać z gotowania, prania czy obecności roślin.
Jeśli w naszym mieszkaniu wilgotność powietrza jest podwyższona, bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja, aby zapobiec kondensacji oraz powstawaniu pleśni.
Oznaki kondensacji najczęściej możemy zaobserwować na ramie oraz szybie okien dachowych, w postaci skraplającej się wody.
Przyczyną tego zjawiska może być również niewystarczająca izolacja termiczna okna dachowego. Prowadzi to do zbyt niskiej temperatury szyby, która po zetknięciu z ciepłym powietrzem wewnątrz powoduje pojawienie się kropli wody na powierzchni okna.
Kondensacja może doprowadzić do podwyższenia wilgotności powietrza, a co za tym idzie do powstania pleśni i grzybów.
Z koleji zwiększona wilgotność powietrza najczęściej negatywnie wpływa na konstrukcje, wykonane na przykład z drewna.
Jeśli z powodu długotrwałej kondensacji w naszym mieszkaniu pojawi się pleśń może ona spowodować wiele problemów zdrowotnych domowników, takich jak alergie czy problemy z oddychaniem.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą produktów w naszym sklepie internetowym:
JAK ZAPOBIEGAĆ KONDENSACJI ORAZ POWSTAWANIU PLEŚNI?
Bardzo ważnym aspektem w walce z kondensacją oraz powstawaniem pleśni jest odpowiednia wentylacja mieszkania. Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu oraz stosowaniu specjalnych wentylatorów wyciągowych, w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka.
Warto utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach, ponieważ duże różnice stopnia ciepła mogą prowadzić do kondensacji.
Znacząca w tym przypadku jest również izolacja okien dachowych- z tego powodu zaleca się regularne sprawdzanie materiałów uszczelniających. Nieszczelności w oknach dachowych prowadzą do przedostawania się wilgoci z zewnątrz oraz powodują skraplanie wody przez różnicę temperatur.
Jeśli w mieszkaniu został zauważony problem z zwiększoną wilgocią, można zastosować osuszacz powietrza oraz kontrolować jej poziom za pomocą higrometru.

FAQ
- Czy kondensacja jest szkodliwa?
Tak, kondensacja może prowadzić do powstania pleśni oraz grzybów, które mają bardzo zły wpływ na zdrowie domowników.
2. Kiedy powinno się zacząć matrwić kondensacją?
Kondensacja powinna być powodem zmartwień jeśli pojawia się regularnie, bądź prowadzi do uszkodzeń, takich jak zacieki, odkształcenia czy pleśń.
Zostaw komentarz